DQ

Zapraszamy dzisiaj na Branżowe rozmowy z .... Drag Queen Kiki

[BLOG] - Stan Tennessee (7 mln mieszkańców) stał się pierwszym stanem USA, który wyraźnie zakazał pokazów Drag Queen (DQ) w miejscach publicznych. Co o tym sądzisz?

[DQ Kiki] - Występy Drag Queen, zyskując dużą popularność, stały się kolejnym tematem do zdobycia elektoratu. Dobrze wiemy, że sama sztuka robienia dragu nie zagraża nikomu - to ludzie swoim zachowaniem i działaniami są temu winni, niezależnie czy w dragu, sutannie czy stroju krasnala. Drag nie zagraża a wręcz ratuje życia oraz bardzo często pozwala, głównie młodym osobom, odkrywać ich prawdziwe JA! Drag to sztuka i tożsamość! Zakazując tego, zakazujemy wielu ludziom bycia sobą.

[BLOG] - Jak się ma środowisko drag queen w Polsce?

[DQ Kiki] - Obserwując od kilku lat scenę drag w Polsce śmiało mogę stwierdzić, że rozwija się ona w ekspresowym tempie i jest to świetne! Debiutujące nowe osoby performerskie prezentują coraz szerszy wachlarz zdolności a tym, które na scenach widnieją od lat, stawiają wysoko poprzeczkę doprowadzając do ich ciągłego rozwoju. Na polskich scenach miejsca dla każdego jest dużo i jestem pewna, że dzięki ciągle zwiększającej się różnorodności osób robiących drag, coraz szersze grono odbiorców będzie mogło znaleźć dla siebie odpowiedni nurt w tej sztuce.

DQ Kiki fot. Daszkow

[BLOG] - Dla osób mniej interesujących się sztuką drag queen opowiedz nieco o tym czym jest, na czym polega, co daje występ publiczności a co samej drag queen?

[DQ Kiki] - Dla każdej z osób performerskich drag jest czymś innym, dlatego opowiedzenie o nim i stworzenie jakiejś definicji zdaję się być niemożliwym. Osobiście traktuję tą formę sztuki jako spełnienie artystyczne. Wcielając się w moim przypadku, w często przerysowaną postać kobiecą, wyzwalam w sobie energię i odwagę jakiej w życiu prywatnym nigdy nie znałam. Jesteśmy dla ludzi i uwielbiamy dawać im rozrywkę!

[BLOG] - Drag Queen to …

[DQ Kiki] - Każda osoba, pochodząca z dowolnej kultury i o dowolnej tożsamości płciowej, która uważa, że zajmuje się tą sztuką. Drag Queen to postać artystyczna o wielu twarzach i zdolnościach. Dla dużej liczby osób drag kojarzy się z mainstreamowymi programami rozrywkowymi, które prezentują w sposób ograniczony to, kto może zajmować się tą formą sztuki. Pamiętajmy jednak: drag jest dla wszystkich!

[BLOG] - Przemiana w Drag Queen to niełatwa transformacja. Na czym polega? Ile trwa?

[DQ Kiki] - Jak wspomniałam wcześniej, drag dla każdego jest czymś innym i nie zawsze wiążę się z dużą transformacją czy, jak bardziej bym to ujęła, charakteryzacją. W moim przypadku jednak, jest to zmiana dość duża. Wszystko zaczyna się znacznie wcześniej niż w dzień występu - trzeba zaplanować cały performance, wybrać lub uszyć strój, ułożyć perukę etc. Aczkolwiek sam etap od momentu posadzenia tyłka przed lustrem do ubrania całego stroju trwa u mnie około 2,5h. Małe detale, których ludzie nie zauważają od razu, a które potrafią mieć duży wpływ na całość wyglądu, zajmują najwięcej czasu - ale są tego warte!

DQ Kiki - fot. K. Jóźwiak

[BLOG] - Czy uczycie się słów piosenek na pamięć czy to po prostu żywiołowa improwizacja?

[DQ Kiki] - Większość znanych mi osób zajmujących się sztuką drag, jak i ja, uczy się słów piosenek. Czasem fantastyczna kreacja, tancerze i confetti nie ukryją braku znajomości tekstu, co potrafi bardzo zepsuć cały efekt, a innym razem wystarczy skromna aranżacja a wspaniałe przekazanie tekstu i znaczenia piosenki mimiką ust oraz ruchem ciała.

[BLOG] - A skąd moda na te coś frywolne imiona sceniczne? Niektóre są doprawdy, wpadające w pamięć

[DQ Kiki] - Nadanie sobie imienia jest bardzo ważnym etapem tworzenia swojej postaci scenicznej, aczkolwiek każdy może przybrać dowolny pseudonim artystyczny. Dla mnie ważnym aspektem było stworzenie całej postaci oraz tego, czym chcę się wyróżniać. Dopiero po odpowiedzeniu sobie na kilka podstawowych pytań i próbach robienia drag’u potrafiłam sobie powiedzieć: Tak, to ja! Kiki Surprise.

[BLOG] - Twoja matka sceniczna to?

[DQ Kiki] - Nie mam osoby, którą mogłabym nazwać swoją matką sceniczną. Dużo osób pomagało mi, szczególnie w początkowych etapach „tworzenia” Kiki, ale był to raczej szalony gang bang niż solowa akcja.

[BLOG] - A na co dzień kim są osoby wcielające się w DQ?

[DQ Kiki] - Prywatnie większość z nas zajmuje się zupełnie standardowymi zawodami. Znam osoby wcielające się w Drag Queen, które uczą w szkołach, są managerami w korporacjach czy sprzedawcami w różnych sklepach - tyle ile osobowości, tyle różnych zawodów.

DQ Kiki fot. Daszkow

[BLOG] - A jak Cię odbierają najbliżsi, rodzina?

[DQ Kiki] - Z mojej najbliższej rodziny o tym, że robię drag wie tylko bratowa. Wysłała mi raz moje zdjęcie w dragu z podpisem: Nawet nie wiesz jak bardzo się uśmiechałam przeglądając Twój profil! Wzruszyłam się - wiadomo! Jeżeli chodzi o moich przyjaciół to byli oni głównym motorem napędowym do tego bym zaczęła robić drag. Dziękuję im za to bardzo - pewnie bez tego wsparcia nigdy bym się nie odważyła wyjść na scenę!

[BLOG] - Gdy widz podziwia występy DQ to z łatwością rozróżni te młodsze gwiazdy od tych doświadczonych. Ile czasu trwa takie dojście do mistrzostwa?

[DQ Kiki] - To wszystko zależy od naszego zaangażowania i poczucia własnej wartości. Nauczyć się siebie, tego jaką osobą jesteśmy w dragu trwa z reguły kilka miesięcy. A potem to już kwestia umiejętności i samozaparcia. Ambicja jest słowem kluczowym - to ona sprawia, że sami sobie podnosimy poprzeczki.

[BLOG] - Bycie DQ to swoisty styl życia, ale młodość szybko mija, i co dalej?

[DQ Kiki] - Nie należę do tych najmłodszych osób zajmujących się dragiem ale nie przeszkadza mi to - dopóki będę w stanie to robić to tak będzie! Wydaje mi się, że większość osób performerskich zdaje sobie sprawę, że nie będzie to trwało całe życie (chociaż tego wszystkim życzę!!), dlatego też poza dragiem rozwijamy się w swoich dziedzinach zawodowych - plan zapasowy to podstawa, bo nikt zapewne nie chciałby pójść boso.

[BLOG] - Najsłynniejsze polskie DQ?

[DQ Kiki] - Kwestia popularności ma kilka czynników… czy najsłynniejsza osoba ma najwięcej followersów? Czy może najwięcej występuje? Czy jest najbardziej znana wsród queerowej społeczności? Drag Queen powoli zaczynają dzielić się na swoje profesje. Są osoby stricte performerskie czy takie, które prowadzą eventy. Inne jeszcze tworzą tutoriale i fantastyczne make-up’y. Nie chciałabym tutaj robić nikomu rimmingu, dlatego też najbardziej polecam zaznajomić się ze swoją lokalną sceną drag i dzielnie ją wspierać!

[BLOG] - Dziękuję za wywiad i przybliżenie czytelnikom natury i istoty bycia Drag Queen.

-----------------------------------------------

Od Redakcji: Na kilka dni przed publikacją tego wywiadu amerykańskie Drag Queens (BenDeLaCreme, Bella DuBalle, Vidalia i in.) mówią GAY TIMES, co zamierzają zrobić w związku z uchwalanymi w kolejnych stanach USA restrykacjiami w stosunku do Drag Queens i ich sztuki performerskiej ---> Źrodło

-----------------------------------------------

Rozmawiał: R. Strzelecki
Foto: Daszkow, Karolina Jóźwiak, Krzysztof Marchlak
Zdjęcia z archiwum DQ Kiki wykorzystano za jej zgodą.