Flagi identyfikują społeczności. O historii i kolorach

Tęczową flagę zna każdy gej. Widać ją niemal na każdym przemarszu, czy wiecu społeczności, a nierzadko nawet na marszach poparcia dla liberalnych i lewicowych partii politycznych działających w kraju i za granicą. Nie każdy zna jej historię, jak również ma świadomość, że w zasadzie każdy rodzaj homoseksualnej społeczności, czy też fetysze bezpośrednio, mają swoje flagi.
Ile kolorów ma tęcza?
- Tęczowa flaga została zaprojektowana w 1978 roku przez artystę Gilberta Bakera dla jego przyjaciela Harveya Milka. Dzieło powstało z myślą o zbliżającej się paradzie dumy homoseksualnej w San Francisco. - opowiada Homopedia.pl. - Baker czerpał inspirację z wielu źródeł, począwszy od ruchu hippisowskiego a kończąc na ruchu związanym z walczeniem o prawa osób czarnoskórych.
Z początku flaga składała się z ośmiu pasków, mających charakteryzować aspekty życia gejów i lesbijek. Każdy z nich symbolizował co innego:
- różowy (kod szesnastkowy palety kolorów: #FF69B4) symbolizował seksualność,
- czerwony (#FE2020) – życie,
- pomarańczowy (#FFA500) – ukojenie,
- żółty (#FFFF00) - światło słońca,
- zielony (#008000) naturę,
- turkusowy (#40E0D0) sztukę,
- iIndygo (#4B0082) - spokój i harmonię,
- fioletowy (#9400D3) – duchowość.
W 1979 roku ilość pasków została zmniejszona do siedmiu, gdy okazało się, że niemożliwe jest użycie różowej farby do masowej produkcji flag. Z czasem, ze względów praktycznych usunięto także pasek w kolorze indygo. Wersja z sześcioma paskami została zarejestrowana w międzynarodowym katalogu flag i ich wytwórców i zauważalna jest na całym świecie.
Obecnie poza klasyczną, 6-paskową wersją flagi, spotkać można również „pełne”, 8-paskowe wersje oraz ich różne okazjonalne warianty, w których jeden, czy dwa kolory zmieniane są na inne (zależnie od okazjonalnej symboliki, np. w jednej z okazjonalnych wersji zmieniono kolor pomarańczowy na czarny, jako gest solidarności z ludźmi, którzy zmarli na AIDS).
Upd. w kontekście tęczowej flagi wspomnieć należy, że jej twórca - Gilbert Baker - odszedł w wieku 65 lat, dzień po publikacji niniejszego tekstu.
Skórzana duma
Tęczowa flaga to baza społeczności LGBTIQ – można ją eksponować niezależnie od przynależności do określonych grup, czy fetyszy. Skórzacy też mają swoją banderę, na którą składa się dziewięć poziomych, niebieskich (royal blue - #002366) i czarnych pasów równej wysokości, przy czym środkowy pas jest w białym kolorze. W lewej, górnej części flagi umieszczono czerwone serce.
- Pozostawię oglądającym interpretację kolorów i symboli flagi. - mówi Tony DeBlase, projektant bandery.
I tak więc snute są spekulacje na temat kolorystyki: czy odnosi się ona bezpośrednio do kodów chusteczkowych? Czy „royal blue” oznacza dumę, czy aktywa. Czy czarny – skórę, czy może fetysz? Czy biały – nasienie, czy czystość? A czerwone serce? Czyżby chodziło o uczucie?
- Flaga oznacza „być skórzanym i smutnym" – co zdarza się czasem po skórzanych spotkaniach. - twierdzi z kolei SavvyRed.
Cóż… Ilu ludzi, tyle interpretacji. Flaga po raz pierwszy została zaprezentowana podczas wyborów International Mister Leather, 28 maja 1989 roku, w Chicago. Co ciekawe, oryginalny, 28-letni już prototyp można podziwiać w chicagowskim Leather Archives and Museum.
Gumowy fetysz też ma swój koloryt
Flaga dumy gumowej została zaprojektowana w 1994 roku przez Peter’a Tolos’a i Scott’a Moats’a podczas spotkania klubu Vulcan America, z myślą, że mogłaby pomagać w poszukiwaniu podobnie myślących ludzi, partnerów. Potrzeba zrodziła się ze względu na fakt, że społeczność gumowa raczej nie pokazuje się w fetyszu w miejscach publicznych, więc codzienna komunikacja z podobnymi fetyszystami na zewnątrz wydaje się mocno utrudniona. Twórcy flagi chcieli stworzyć coś odmiennego od przyjętego w LGBTIQ, „paskowego” schematu. Wymyślili więc konstrukcję z zygzakiem w kształcie litery „V” (podobno od nazwy spotkania – Vulcan America), a całości nadali kolorystkę czarną z elementami żółci (symbolizującej sporty wodne) oraz czerwieni (oznaczającej czerwoną, gorącą krew).
- Patrzyłem na inne flagi dookoła – Miśków, Skórzaków i chciałem stworzyć coś, co byłoby bardziej wyróżniające się. - mówi Peter Tolos. - Ponieważ istnieje bardzo niewiele czarnych flag, uczyniliśmy ten kolor bazowym. Potrzebowaliśmy jednak również jakichś jasnych elementów, więc dołożyliśmy do czarnego czerwony i żółty.
Początkowa interpretacja kolorów została jednak z czasem zmieniona. Obecnie odzwierciedlać ma odczucia zmysłów i psychiki, jakie towarzyszą fetyszystom gumy. Kolor czarny – co zrozumiałe – odnosi się do pożądanego wyglądu - lśniącego, czarnego lateksu. Czerwony symbolizuje pasję, a żółty – gotowość do intensywnej gry gumowej i fantazjowania o lateksie. Zygzak natomiast – jak odznaka – wyróżniać ma gumowy fetysz.
- Zygzak oznacza TEN swoisty pierwiastek perwersji, TEN kinky element, coś nieoczywistego. Jest takim mrugnięciem okiem, zachwianiem oczywistych reguł. - dodaje Greg Ośko.
Różne Miśki, różne flagi...
Steve'a Heyl’a i Jima Maxwell’ana początku 1992 roku w ramach działalności klubu Front Range Bears, z myślą o reprezentowaniu misiowego środowiska podczas eventów. W krótkim czasie była prezentowana m.in. w paradach Gay Pride w Denver, Rosji, San Francisco, czy Waszyngtonie. Ponadto została zaprezentowana na targach Bear Expo i International Bear Rendezvous (IBR) w San Francisco. W przeciwieństwie do obecnie znanej flagi, pierwsza składa się z pięciu kolorowych pasów (biały, złoty, szary, brązowy, czarny) ułożonych pod kątem – a to z racji tego (jak twierdzi Steve Heyl), że „miśki mają tendencję do robienia wszystkiego nieco inaczej, niż inni”. Na początku 1996, Craig Byrnes, znany jako Mr. Baltimore Bear Cub ’93 oraz Mr. TBLC of Virginia ’94, rozpoczął promocję amerykańskich klubów misiowych pod nową banderą, nazwaną “International Bear Brootherhood Flag” (Międzynarodowa Flaga Niedźwiedziego Braterstwa).
- Byrnes o utworzeniu jednolitego symbolu myślał przez kilka lat. - podaje serwis URSO.PL. - Jak to bywa w życiu do pracy zabrał się dopiero zainspirowany przez swojego partnera, który na urodziny kupił mu zestaw kredek... każąc urzeczywistnić swoje plany. Craig Byrnes zaprojektował cztery flagi w kolorystyce niedźwiedzich futer z całego świata, co było odniesieniem do różnorodności ludzi tworzących misiową społeczność.
Projekty flag Byrnes zaprezentował na organizowanym przez Chesapeake Bay Bears spotkaniu "Bears of Summer". W uczciwym konkursie członkowie klubu i inni uczestnicy spotkania wybrali flagę jaką znamy do dziś. Craig Byrnes w następnych latach dołożył wiele starań by flaga ta znalazła się w każdym klubie branżowym dla niedźwiedzi i ich wielbicieli.