Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Historycznie rzecz biorąc ubiory wykonywane ze skóry, to nic nowego. Już w VI wieku p.n.e. skórzane ubiory nie były niczym dziwnym. Niemniej jednak nie miały one jak się wydaje związku z fetyszem w dzisiejszym rozumieniu.
W XVII i XVIII wieku ubiór skórzany miał kapitalne znaczenia dla ówczesnej arystokracji noszącej bryczesy w trakcie jazdy na koniu, mogła się lepiej prezentować, świadczyła o ich bogactwie, pociągała i dodawała splendoru. W XIX i XX wieku skóra już opanowała rynek sportowy (wyścigi samochodowe, lotnicze) oraz wojsko (czołgiści, lotnicy, marynarze). Szybko skórę zaczęto doceniać jako materiał, który uwydatnia i podkreśla męskie cechy fizyczne i sprawa, że wielu chciałoby paść na kolana i... Stąd był już krok od powstania pierwszych subkulturowych klubów motocyklowych, które zaczęły powstawać w latach 40. i 50. XX wieku. Nagle nastał boom na chapsy (kowbojski strój roboczy) i koszule policyjne (wprost z LA), kluby pękały w szwach od natłoku kolesi w skórach. Tak jest do dzisiaj wielu branżowych klubach.
Fetysz rozkwitał już nie tylko w USA ale i w Europie a najsilniej w latach 70-tych XX wieku w ówczesnych Niemczech Zachodnich, zwanych Republiką Federalną Niemiec (RFN) i w przeciwieństwie do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), która zostawała w tyle w tym względzie.
W Polsce jakby fetysz skórzany przywędrował wraz z przemycanymi czasopismami i filmami porno a jeśli już ktoś eksponował skórę na sobie, to uważano go za zboczeńca. Jednak zmiany polityczne i swoboda, która do Polski przyszła wraz z otwarciem się na Zachód i w końcu pełna integracja ze światem kiedyś zwanym "zgniłem" spowodowały, że dzisiaj skóra to najważniejszy i najczęściej eksponowany fetysz polskich gejów i nikogo już nie gorszy i nie dziwi, że są jej miłośnicy. Na zlotach skórzaków widać, jak dużą grupą są.
Podobnie bywa podczas Fetish Pridów czy wyborów polskiego Mister Leather, które odbywają się w Poznaniu. Rok temu we współpracy z Fetish Polska udało się zebrać ok. 200 miłośników skórzanego fetyszu w berlińskim klubie Reizbar.
W dniu 13 lutego 2013 roku założono w Polsce Stowarzyszenie Leather Poland (SLP). SLP prowadziło działania edukacje (w szczególności edukację społeczną na rzecz tolerancji wobec zjawiska homoseksualności, biseksualności oraz transseksualności), promowałoe zdrowie, w szczególności zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne, działało w obszarze profilaktyki zakażeń chorób przenoszonych drogą płciową (w tym HIV) oraz upowszechniania oraz ochrania wolność i prawa człowieka (w szczególności prowadzi działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, zwłaszcza dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację psychoseksualną i płeć).
W grudniu 2022 r. oficjalnie popwstała nowa organizacja - Polish leather Uniform Group (PLUG), którą wpisano na liste stowarzyszeń zwykłych prowadozną przez Prezydenta M. St. Warszawy.
Fetysz stóp, to nie temat nowy ale na pewno warty poświęcenia więcej niż tylko jednego zdania. I dodałbym, ma się bardzo dobrze sądząc po licznych wpisach na Internecie o zajebistych zabawach stopami, o masowaniu kutasa i zlewaniu się na stopy...
Mam wrażenie, że współcześnie, gdy mówimy o fetyszu i fetyszyzmie mamy na myśli zupełnie co innego, niż pierwotne znaczenie tego słowa. I może dobrze, myślę sobie, bo zmieniają się czasy, warunki, zmieniamy się my i nasza...
Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać słowa: wojsko, mundur, żołnierz, gej, gay a otrzymamy tysiące linków do stron na ten temat. Temat zatem i nośny...
Zdefiniować cyberseks jest stosunkowo prosto (sorry za konotację językową ze stosunkiem) - jest to wirtualny stosunek seksualny odbywany poprzez łącza internetowe lub telefoniczne. Partnerzy pobudzają się obrazem...