Fetysz

Historycznie rzecz biorąc ubiory wykonywane ze skóry, to nic nowego. Już  w VI wieku p.n.e. skórzane ubiory nie były niczym dziwnym. Niemniej jednak nie miały one jak się wydaje związku z fetyszem w dzisiejszym rozumieniu.

Historia

W XVII i XVIII wieku ubiór skórzany miał kapitalne znaczenia dla ówczesnej arystokracji noszącej bryczesy w trakcie jazdy na koniu, mogła się lepiej prezentować, świadczyła o ich bogactwie, pociągała i dodawała splendoru. W XIX i XX wieku skóra już opanowała rynek sportowy (wyścigi samochodowe, lotnicze) oraz wojsko (czołgiści, lotnicy, marynarze). Szybko skórę zaczęto doceniać jako materiał, który uwydatnia i podkreśla męskie cechy fizyczne i sprawa, że wielu chciałoby paść na kolana i... Stąd był już krok od powstania pierwszych subkulturowych klubów motocyklowych, które zaczęły powstawać w latach 40. i 50. XX wieku. Nagle nastał boom na chapsy (kowbojski strój roboczy) i koszule policyjne (wprost z LA), kluby pękały w szwach od natłoku kolesi w skórach. Tak jest do dzisiaj wielu branżowych klubach.

Współczesność

Fetysz rozkwitał już nie tylko w USA ale i w Europie a najsilniej w latach 70-tych XX wieku w ówczesnych Niemczech Zachodnich, zwanych Republiką Federalną Niemiec (RFN) i w przeciwieństwie do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), która zostawała w tyle w tym względzie.

W Polsce jakby fetysz skórzany przywędrował wraz z przemycanymi czasopismami i filmami porno a jeśli już ktoś eksponował skórę na sobie, to uważano go za zboczeńca. Jednak zmiany polityczne i swoboda, która do Polski przyszła wraz z otwarciem się na Zachód i w końcu pełna integracja ze światem kiedyś zwanym "zgniłem" spowodowały, że dzisiaj skóra to najważniejszy i najczęściej eksponowany fetysz polskich gejów i nikogo już nie gorszy i nie dziwi, że są jej miłośnicy. Na zlotach skórzaków widać, jak dużą grupą są.

Podobnie bywa podczas Fetish Pridów czy wyborów polskiego Mister Leather, które odbywają się w Poznaniu. Rok temu we współpracy z Fetish Polska udało się zebrać ok. 200 miłośników skórzanego fetyszu w berlińskim klubie Reizbar.

W dniu 13 lutego 2013 roku założono w Polsce Stowarzyszenie Leather Poland (SLP). SLP prowadziło działania edukacje (w szczególności edukację społeczną na rzecz tolerancji wobec zjawiska homoseksualności, biseksualności oraz transseksualności), promowałoe zdrowie, w szczególności zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne,  działało w obszarze profilaktyki zakażeń chorób przenoszonych drogą płciową (w tym HIV) oraz upowszechniania oraz ochrania wolność i prawa człowieka (w szczególności prowadzi działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, zwłaszcza dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację psychoseksualną i płeć). 

W grudniu 2022 r. oficjalnie popwstała nowa organizacja - Polish leather Uniform Group (PLUG), którą wpisano na liste stowarzyszeń zwykłych prowadozną przez Prezydenta M. St. Warszawy.