Leatherman

Gdy myślimy o skórzaku - facecie kochającym skórę i ubierającym się w skórę - mamy głównie na myśli obraz sprzed kilkudziesięciu lat, gdy to "prawdziwi" mężczyźni nosili długie podkręcone wąsy, ubierali spodnie i skórzane kurtki a do tego buciory i czapkę z daszkiem. I zazwyczaj było grubo po 40-stce.


Owszem, tak było zaraz po II wojnie światowej, gdy w latach 40-stych XX wieku kultura skórzaków zaczęła się formować. W latach 70-tych kluby powstawały w Berlinie, Sydney ale nie w Warszawie, niestety. Leatherman i jego wygląd ewoluował i zależał od wielu czynników, w tym od ekonomicznego (bo ubrania ze skóry są drogie) i kulturowego (bo inaczej wyglądają skórzacy w Czechach a inaczej w Niemczech).

A dzisiejszy skórzak?

W zasadzie nie ma nie ma jednego stylu i trendu noszenia skóry ale jest pewien zasadniczy podział na 3 grupy skórzaków, które pokrótce scharakteryzujemy:

  1. Skórzak tradycjonalista, to typ mężczyzny obeznanego w sztuce ubioru skórzanego, noszący skóry na każdą fetyszową okazję i nie tylko, dbający o każdy szczegół ubioru a nawet markę noszonych ubrań. Nosi skórę od stóp po czubek głowy a do tego odpowiednie akcesoria dodatkowe: pejcze, kajdanki, kaburę na pistolety, cygaro - w zależności od stylu. Jest pełen dumy z posiadania skóry i jej prezentowania ale nie robi tego dla czyjejś przyjemności. Robi to dla siebie. Jest bardzo świadomy tego, jak wygląda i wie, jak o skórę zadbać. Utożsamia się w pełni z kulturą skórzaną, w tym również poprzez przynależność do klubów (np. BLUF).
  2. Skórzak modowo-imprezowy, to osoba ubierająca najmodniejsze marki skórzane, zawsze nienagannie dopasowane choć z elementami fantazji, np. z dodatkami w postaci bawełnianego podkoszulka, jockstrapów czy bandany albo krótkich skórzanych szortów i sportowych butów. Umiejętnie zmienia styl a gdy jest nowicjuszem ubiera wszystko, co podpowie mu gust i aktualna moda nawet jeśli poszczególne elementy ze sobą nie współgrają. Jest bardzo dumy z tego, jak wygląda i aby podkreślić swoje walory oraz przypodobać innym dorzuci do zestawu coś zwariowanego.
  3. Skórzak od święta, to osoba, która skórę nosi wyłącznie na szczególne okazje, np. fetyszowe spotkanie, imprezę, święto. Na co dzień nie czuje potrzeby paradowania w niej ani dokupywania innych skórzanych elementów ubioru. Raz kupiony zestaw nosi latami lub do znoszenia.  Jest skórzakiem od święta a kilku powodów a najważniejszy to fakt, że pozwala ona mu dostać się do elitarnej grupy fetyszowej, ma fetyszowych znajomych i podczas spotkań ( w tym imprez o charakterze seksualnym) przynajmniej na początku w skórze paraduje. Szybko ją jednak zdejmuje.

W Polsce pierwszym Mister Leather Poland został Przemek Starosta w roku 2011. Od tego momentu w zasadzie można mówić o zorganizowanym uczestnictwie tego fetyszu w życiu codziennym choć oczywiście to nie oznacza, że wcześniej skórzacy nie spotykali się. Od 2013 roku społeczność multifetyszowa - w tym skórzana spotyka się w Berlinie podczas europejskiego Folsom na tradycyjnym piFFku organizowanym przez reFForm Fetish Store.

Lista wszystkich Mister Leather Poland znajduje się <<< pod tym linkiem >>>  

 


 

Mister Leatherman Poland 2024 - Szymon

------------------------
https://yohomo.ca/blog/is-the-gay-leather-community-still-a-thing
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/04/why-is-gay-leather-scene-dying
https://en.wikipedia.org/wiki/Leather_subculture
https://folsomeurope.berlin/strassenfest-2018/