Canal Pride 2022

[BLOG] – Za nami Canal Pride wieńczący tydzień prajdowy w Amsterdamie. Jak było?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Było fantastycznie. Trudno nawet opisać to w paru słowach, bo było to mocne i piękne przeżycie. Dużo ludzi z różnych stron Europy, było nas wielu. Pierwszy raz od czasu wyborów poczułem, że będąc misterem jestem reprezentantem, ambasadorem naszej społeczności fetyszowej. Był to mój pierwszy zagraniczny wyjazd, pierwszy event. Był moment mocnych emocji, czyli radości i świetna zabawa. Mógłbym życzyć każdemu z naszych chłopaków by pojechali do Amsterdamu i doświadczyli tego fantastycznego przeżycia, zabawy na Canal Pride. To co dość istotnie widać w Amsterdamie to obecność kobiet, które są częścią społeczności fetyszowej, były na łódce Mister B, było ich sporo na innych łódkach również. Otwartość ludzi i poczucie wolności porównywalne jest dla mnie z pobytami w Berlinie, który cholernie lubię. Poza tym Amsterdam jest pięknym miastem, więc obok pobytu na Pride to dodatkowy argument, by się tam wybrać.

[BLOG] – Zostałeś zaproszony na łódkę Mister B przez Fundację REFFORM. Uchyl rąbka tajemnicy co się działo na samej łódce Mister B? Kto był? Jak się odnalazłeś w tłoku męskich ciał?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Na naszej łódce najwięcej było skórzaków, byli też gumowi, puppies, nie zabrakło też dragqueens. Tak się dobrze złożyło że byłem w gronie kilku misterów i miss fetish, czyli uroczej Karin, która mieszka w Amsterdamie. Grono osób w jakim byłem na łódce tworzyli Gael - Mister Leather International 2022, Mister Leather France, Mister Leather Europe 2018, Miss Fetish 2022, Mister Puppy, sporo skórzanych facetów. Były tańce i zabawa. Usłyszałem opinię że na naszej łódce była najlepsza zabawa, cieszę się że byłem jej częścią.

Tak jak chciałem, byłem dość wyraźnie widoczny na łódce Mister B, obok chłopaków z Francji i Belgii. Tańce, machanie do publiczności, świetna muzyka, doborowe towarzystwo, tak było na naszej łódce. Parokrotnie byliśmy obrzucani confetti i sercami. Część facetów wystąpiła w harnessach, ja natomiast wybrałem wersję full gear, w której zresztą planowałem być na Canal Pride. Mogę bez obaw powiedzieć że Mister z polską szarfą był dość mocno widoczny na łódce Mister B tego roku.

Canal Pride 2022

Misterzy i Miss Fetish na Canal Pride 2022. Foto: Wojslaw Rubisz

[BLOG] – Wyjazd do Amsterdamu to dość kosztowna „wycieczka”. Jak sobie z tym poradziłeś?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Tak, wyjazd do Amsterdamu to dość kosztowna sprawa, zwłaszcza w odniesieniu do zarobków w Polsce, cen noclegów, biletów itd. Udało się pozyskać środki na zakup biletu i opłacenie hotelu dzięki bingo i sprzedaży prac jakie zabrałem ze sobą na Camp do Pokrzywnej. Chcę tu podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania funduszy na mój wyjazd do Amsterdamu. Szczególne podziękowania kieruję do Fundacji Refform i do Grega Ośko za stworzenie mi możliwości pobytu na łódce Mister B i za duże wsparcie i dodawanie otuchy w tym przedsięwzięciu.

[BLOG] – Jak przyjęli Cię inni Misterzy?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Określenie cholernie dobrze jest najtrafniejszym jakie mogę powiedzieć. Andy, Gael, Tio, Tom, były uściski, były też komplementy. Bawiliśmy się nie tylko na łódce, również na imprezie klubowej Pride jaka była na placu w centrum Amsterdamu. Atmosfera była naprawdę świetna. Mogę też powiedzieć, że rozmawiałem z chłopakami, którzy mają szarfy misterów o tym co dzieje się w Polsce, o homofobii, o aktualnej sytuacji politycznej. Tym bardziej budowanie serdecznych, jak najlepszych relacji z ludźmi z zagranicy jest jak sądzę ważne, bo to pozwala czuć się częścią międzynarodowej społeczności fetyszowej. Mimo tego co dzieje się u nas, jesteśmy widoczni i będę robił wszystko by dalej tak było.

[BLOG] – Na pewno był to intensywny czas dla polskiego Mister Leatherman ale czy znalazłeś odrobinę czasu na nieco zwiedzania Amsterdamu? Coś Cię zachwyciło?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Nie miałem czasu na zwiedzanie Amsterdamu, dlatego chcę wybrać się tam w innym czasie, by móc pobyć dłużej i zwiedzać, a jest dużo do oglądania. Parę ładnych lat temu miałem kilkudniowy pobyt w Holandii i dwa dni w Amsterdamie, ale zdecydowanie wrócę tam w dogodnym czasie, by móc połazić po mieście i po muzeach, bo są dość bogate w zbiorach, głównie malarstwa, jak Rijksmuseum.

W Amsterdamie zachwyca mnie swoboda mieszkańców, którzy są dumni z tego, że społeczność LGBT jest barwną częścią życia stolicy Holandii, nieustannie zachwyca mnie architektura i kanały tego miasta. Dłuższy spacer jaki zrobiłem prowadził do Mister B. To zdecydowanie najbardziej efektowny sklep Mister B ze wszystkich jakie widziałem. Główna siedziba Mister B, czyli sklep w Amsterdamie został zaprojektowany przez aktualnego Mistera Leather International czyli Gaela, dowiedziałem się o tym rozmawiając z nim, kiedy mówiłem o tym, że jest to znakomita przestrzeń i aranżacja sklepu. Mogę dodać, że w Mister B kupiłem coś co bardzo podobało mi się i co będę miał okazję niedługo pokazać w Berlinie.

[BLOG] – Jak reagowała zgromadzona wzdłuż kanału Prinsengracht publiczność?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Publiczność reagowała entuzjastycznie, brawami, machaniem, był to show na który czekali. Trudno mi oszacować, ile tysięcy ludzi nas oglądało, ale była to z pewnością duża ilość. Było to przeżycie niezapomniane, ludzie stojący nad brzegami kanałów, na mostach, na balkonach, w oknach, szaleństwo i świetna zabawa. Chciałbym by w Pride w Warszawie Pride trwał kilka dni, by było więcej imprez i spotkań, byśmy mieli więcej powodów do radości, więcej niż jeden dzień w roku, zasługujemy na to, niezależnie od homofobicznych polityków i ich zwolenników.

[BLOG] – Dziwne, że tak ludzie reagują. U nas obrzuca się osoby LGBT+ błotem i inwektywami – tam radością i miłością. Sądzisz, ze to się kiedyś zmieni?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - To się zmienia, tyle że dość powolnie. Od kiedy prawica doszła do władzy, sytuacja społeczności LGBT, kobiet, osób nie-polskiego pochodzenia jest trudna. To wraz ze zmianą rządu musi się zmienić. Podzieliłem się kiedyś z chłopakami na kolacji PLUG-a swoja opinią na temat naszej polskiej mentalności, w której dominują kompleksy i duży dystans do drugiej osoby.

Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że witamy się uściskami, z nieskrywaną sympatią, czy jeśli chcemy z pocałowaniem? Zawsze patrzyłem z przyjemnością na Belgów, Włochów, Hiszpanów, Holendrów, którzy witają się wręcz gorąco z przyjaciółmi, ze znajomymi. Bardzo mi tego u nas brakuje, widocznej radości ze spotkań. Nie twierdzę, że wszyscy musimy się kochać, bo to byłaby utopia, ale znamy się, w większości lubimy, spotykamy się wielokrotnie w ciągu roku, czy możemy okazywać sobie wyraźniej dobre emocje? To pytanie zadaje sobie i chcę skierować je do nas wszystkich…

[BLOG] – A jakie są Twoje plany jako Mister Leatherman Poland 2022 na najbliższe miesiące?

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Najbliższy plan to udział w Folsom i załatwianie dość ważnej sprawy, o której pewnie za jakiś czas coś będę mógł więcej powiedzieć. Jeśli uda mi się załatwić coś na czym bardzo mi zależy, to będzie to powód do spotkań i dobrego (każdy może to zinterpretować według potrzeb) spędzania czasu we wspólnym gronie. Na Folsom zapraszam wraz z Łukaszem - Mister Leather Berlin 2022 na piFFko, na którym pojawią się znajomi z innych krajów, będzie to, jak sądzę, dobre spotkanie naszej społeczności na Folsom.

[BLOG] – Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów podczas Twojego panowania, jako polski Mister Leatherman.

[Bartek - Mister Leatherman Poland 2022] - Dziękuję również i do zobaczenia!

---------------------------

Foto galeria: Wojslaw Rubisz
Banner: Depositphoto