Movember

Movember - wąsopad, to coroczna, trwająca miesiąc akcja, udział w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.  

Dlaczego o tym mówimy?  

Rak prostaty jest trzecim najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych facetów ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku.  

Prostata jest narządem męskiego ciała i znajduje się około 5 cm w głębi odbytu. 

Po wejściu do odbytu palcem można poczuć prostatę. Zwykle ma wielkość orzecha włoskiego. Stymulacja i masowanie prostaty może powodować wysokie podniecenie seksualne i zwiększony orgazm u mężczyzn. Z tego powodu prostata nazywana jest również męskim punktem G (punktem P).  

Zdrowie od d... strony!  

Prostata to nadal dla wielu mężczyzn temat wstydliwy. W końcu prawdziwy facet musi być okazem zdrowia i sprawności, szczególnie w „tych” rejonach.  

Nowotwór stercza w większości przypadków w początkowym okresie nie powoduje żadnych objawów. W późniejszym okresie pojawiają się bóle kostne (najczęściej kręgosłupa), chudnięcie, ogólne osłabienie oraz trudności w oddawaniu moczu. Świadczą one o miejscowym zaawansowaniu lub uogólnieniu choroby. Przy występowaniu wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa.  

Oto, jak możemy zatroszczyć się o zdrową prostatę w domowych warunkach:    

Aktywność fizyczna. Jeśli chcesz oszczędzić problemów prostacie, nie oszczędzaj nóg. Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę krążenia (również w tej części ciała), wzmacnia system odpornościowy i chroni przed chorobami przewlekłymi, które lubią chodzić parami (lub w większym gronie). Dlatego spaceruj, biegaj, chodź po górach, pływaj. 

Zdrowa dieta. Ogranicz ilość spożywanych cukrów prostych i tłuszczów pochodzenia zewnętrznego. Co w zamian? Dużo błonnika, żywności niskoprzetworzonej, witamin, mikroelementów. Jeśli chcesz zatroszczyć się o prostatę (no i jądra), jedz warzywa, owoce, orzechy, kasze, ryby.  

Mniej używek. Papierosy to prosta droga do arteriosklerozy. Jeśli łączysz tę przyjemność z nadużywaniem alkoholu, do celu dotrzesz jeszcze szybciej. W naczyniach krwionośnych pokrytych blaszką miażdżycową krew krąży z mozołem, co utrudnia odżywianie tkanek. Odbija się to również na zdrowiu i sprawności intymnych części ciała.  

Aktywność seksualna. Zapobieganie chorobom prostaty to właściwie pasmo przyjemności. Obok przyjemnej aktywności sportowej wymaga ono jeszcze przyjemniejszej aktywności seksualnej. Naukowcy z Harvardu wykazali, że u osób doświadczających 21 orgazmów miesięcznie ryzyko zachorowania na raka prostaty jest niższe o jedną trzecią. Efekty ochronne seksu dla zdrowia stercza są szczególnie wyraźne w przypadku mężczyzn po czterdziestce.  

Masowanie prostaty ma korzyści zdrowotne. Dzięki regularnemu masowaniu gruczołu krokowego zmagazynowany płyn prostaty zostaje uwolniony.   

Rodzaje masażu prostaty:  

 • Masaż prostaty może być zewnętrzny. Wówczas polega na stymulacji okolicy krocza między moszną, a odbytem, która jest w rzucie gruczołu krokowego. Tę technikę można zastosować w celu osiągnięcie erekcji.
 • Masaż wewnętrzny prostaty może być zarówno techniką seksualną, jak i metodą służącą w celach diagnostycznych i wspomagających leczenie schorzeń prostaty.  

Masaż prostaty jest jedną z technik wspomagających leczenie przewlekłego, niebakteryjnego zapalenia prostaty. Ma to na celu wspomaganie usuwania wydzielin i zmniejszyć ciśnienie w sterczu. Ponadto masaż prostaty poprawia przepływ krwi przez gruczoł krokowy i obniża napięcie mięśni krocza.  

W razie wątpliwości czy masaż prostaty jest dla Ciebie dobry lub istnieją jakieś niepokojące objawy ze strony narządów płciowych, skonsultuj się z urologiem przed wykonaniem masażu.  

Masaż prostaty - jak wykonać go samemu?  

Przed samodzielnym masażem prostaty wypróżnij się lub wykonaj lewatywę. Następnie nałóż lateksową rękawiczkę i połóż się wygodnie na łóżku, na boku. Włóż palec wskazujący do odbytu i kieruj go powoli do przodu wzdłuż ściany odbytnicy, w stronę pępka, aż poczujesz prostatę (gruczoł krokowy znajduje się w odległości ok. 4 centymetrów od brzegu odbytu). Gdy już go znajdziesz, wykonuj delikatne ruchy palcem. Masaż wykonuje się od podstawy gruczołu w kierunku jego szczytu, od boku gruczołu do linii pośrodkowej, obustronnie.  

Jak wykonać masaż z udziałem masażera?  

Rozluźnij odbyt przez masaż palcem, a następnie wprowadzić do niej dobrze nawilżony żelem masażer prostaty. W zależności od stopnia zaawansowania można użyć małego masażera prostaty lub większych rozmiarów. Masażer kształt zagiętego palca, by mógł dobrze stymulować obszar zewnętrznej ścianki odbytu. Rób to bardzo powoli i uważnie. Wibracje w masażerze podczas penetracji powinny być wyłączone.  

Następnie należy ustawić odpowiednie wibracje – od najniższej intensywności – i sprawdzać jego reakcje.  

Masażery prostaty dostępne w REFFORM są wykonane z miękkich materiałów i mają okrągłą, łatwą do włożenia głowicę. Wiele stymulatorów ma również zdolność dostarczania wibracji. Wibracje można wykorzystać do rozluźnienia odbytu. Po włożeniu zabawki wibracje masują prostatę od wewnątrz.  


TO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ!   

   

Jakie są przyczyny raka prostaty?  

Duży wpływ ma tutaj starzenie się organizmu i czynniki genetyczne. Nowotwór gruczołu krokowego znacznie częściej występuje u mężczyzn w wieku podeszłym, a jego ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie ktoś już chorował na złośliwy nowotwór prostaty.   

Rak prostaty objawy:

 • zwiększone parcie na mocz, 
 • częste oddawanie moczu, 
 • ból podczas oddawania moczu, 
 • nykturia, czyli potrzeba częstego oddawania moczu w nocy. 
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu. 
 • wydłużony czas oddawania moczu. 
 • ból w okolicy miednicy mniejszej, 
 • zaburzenia erekcji.  

Jeśli tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Podstawowym, szybkim i prostym badaniem jest badanie prostaty palcem wprowadzonym do odbytnicy (badanie per rectum).  

Na podstawie zgłaszanych przez Ciebie symptomów i swojej oceny stercza, lekarz zleci Ci odpowiednie badania. Jednym z nich jest pomiar PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. Takie badanie w kierunku raka prostaty wykonuje się z próbki krwi żylnej. Wzrost stężenia PSA może wskazywać na złośliwy nowotwór stercza.  

A co z rakiem jąder?  

Czynniki sprzyjające rozwojowi raka jądra to:   

 • wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra lub jąder do moszny (powinno do tego dojść ok. 28 tygodnia życia płodowego) – ryzyko zachorowania na raka jądra wzrasta 5-krotnie, 
 • predyspozycje genetyczne jak rak jądra w rodzinie – szczególnie u ojca lub brata, 
 • Zespół Klinefeltera (wrodzona wada genetyczna polegająca na obecności przynajmniej jednego dodatkowego chromosomu X w komórkach mężczyzny) oraz niektóre inne wrodzone wady genetyczne, np. zespół niewrażliwości na androgeny,  
 • biali mężczyźni chorują czterokrotnie częściej niż mężczyźni rasy czarnej.  

 Objawy raka jąder: 

 • stwardnienie,  
 • obrzęk,  
 • uczucie ciężaru, rozpierania lub dyskomfortu w jądrze.  
 • ginekomastii, czyli obustronnego powiększenia i tkliwości piersi.  

 W stanach zaawansowanych raka jąder objawy związane z obecnością przerzutów:  

 • ból brzucha,
 • ból pleców,
 • kaszel,
 • duszność,
 • krwioplucie.  

Największą rolę we wczesnym rozpoznawaniu raka jądra odgrywa samobadanie jąder. Dzięki wykonywaniu samobadaniu co miesiąc zgodnie ze schematem, mężczyzna może zaobserwować każdą zmianę w wyglądzie jądra i udać się z nią do urologa na dalszą diagnostykę. Samobadanie może uratować życie! Obserwujcie swoich partnerów podczas igraszek - jeśli zauważycie coś niepokojącego idźcie do lekarza - na wszelki wypadek!  

   

Najprzyjemniejsze zabawy są wtedy, gdy jesteśmy zdrowi.  


#reFForm 
Instagram: @refform_pl https://www.instagram.com/refform_pl/ 
Facebook: https://www.facebook.com/refform.poland