Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Definicja zawarta jest już w samej jej nazwie - to grupa chorób, którymi możemy zrazić się w trakcie stosunku płciowego (dopochwowego lub doodbytniczego, zdecydowanie rzadziej oralnego). Źródłem zakażenia może być osoba chora, czyli taka, która sama ma objawy lub nosiciel czy osoba, u której objawy choroby nie występują, ale w jej organizmie bytuje określony mikroorganizm.
Choroby wirusowe: np. wirus zapalenia wątroby B lub C, wirus HIV, ludzki wirus brodawczaka (HPV ponad 100 typów), wirus opryszczki typu 2 (HSV-2).
Choroby bakteryjne: kiła, rzeżączka, chlamydioza.
Najczęściej jest to krew, sperma lub wydzielina z pochwy – kontakt ze śluzówką odbytu lub pochwy jest najczęstszą drogą transmisji zakażenia. Ślina jest materiałem mało zakaźnym, co nie oznacza, że całkowicie bezpiecznym.
Co sprzyja zakażeniu?
Odbywanie stosunków bez zabezpieczenia prezerwatywą, częsta zmiana partnerów. Dla HIV, ale także WZW-B i WZW-C podawanie narkotyków drogą wstrzyknięć dożylnych.
Jakie są objawy zakażenia?
Często zakażenia przebiegają z długim okresem bezobjawowym, np. zakażenia wirusem zapalenia wątroby B lub C albo kiłą i wtedy do wykrycia choroby dochodzi przypadkowo podczas rutynowych badań (są to tzw. zakażenia bezobjawowe).