Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
W ostatniej, trzeciej części artykułu autorstwa Czarka Staweckiego, podajemy WZW FAQ - czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie WZW (wirusowe zapalenie wątroby)
Zgodnie z informacjami potwierdzonymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Państwowy Zakład Higieny (PZH), obecnie w Europie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A zwane potocznie „żółtaczką pokarmową”), w którym zachorowania głównie dotyczą mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (ang. MSM).
Czym jest WZW? WZW czyli wirusowe zapalenie wątroby, to choroba wątroby wywołana wirusem.
Czy WZW jest śmiertelne? I tak i nie. Samo nosicielstwo wirusów z grupy hepatotropowych nie jest śmiertelne, jednak choroby i dolegliwości jakie te wirusy wywołują, nieleczone lub w zaawansowanym stadium prowadzą do śmierci.
Czy to prawda, że epidemia WZW jest opanowana? Nie. Pomimo ogromnej ilości środków przeznaczanych na profilaktykę i leczenie, epidemia, a właściwie pandemia WZW wciąż jest jednym z głównych problemów świata i jednym z pierwszych tematów dla WHO w kwestii badań i kontroli. W zależności od typu WZW (zależne od typu wirusa) można mówić o sezonowości epidemii lub o jej cofaniu się lub nasileniu.
Czy każdy może zakazić się WZW? Tak. Wirusy wywołujące WZW atakują zarówno kobiety jak i mężczyzn w każdym wieku.
Czy WZW przenosi się w czasie seksu oralnego? Tak. Jeśli jesteś szczepiony przeciwko WZW B (HBV) jesteś chroniony i ryzyko zakażenia jest praktycznie niemożliwe.
Czy WZW przenosi się w czasie seksu analnego? Tak. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek i kontaktu z zakażoną krwią.
Czy wzajemna masturbacja jest czynnikiem ryzyka? Podobnie jak powyżej, jeśli dojdzie do naruszenia ciągłości tkanek i kontaktu z zakażoną krwią, tak wzajemna masturbacja, szczególnie dość intensywna i agresywna może być czynnikiem ryzyka.
Czy WZW zakazić się mogą jedynie osoby poddające się zabiegom chirurgicznym? Nie. W zależności od typu WZW zarazić się można poprzez kontakt z zakażoną żywnością (typy A i E), w czasie robienia tatuażu i/lub kolczykowania (typy B i C) lub w czasie seksu z (B i C) lub brania narkotyków drogą dożylną (typ C). <
Czy WZW wywołuje tylko jeden wirus? Nie. Wirusowe zapalenie wątroby może być wywołane całą gamą wirusów nie tylko hepatotropowych. Jak wspomniano w artykule mogą to być również wirusy popularnych chorób dziecięcych takich jak różyczka, świnka, ospa czy mononukleoza zakaźna.
Czy możliwe jest wyleczenie WZW? W zależności od typu WZW i tak i nie. WZW typu A i E ustępują samoczynnie lub w wyniku zastosowanego leczenia. W przypadku typuów B i C występuje permanentne nosicielstwo, które w konkretnych warunkach może spowodować zachorowanie ponownie.
Czy istnieje szczepionka przeciw WZW? Obecnie istnieją dwie skuteczne szczepionki przeciwko typowi A i B. Na pozostałe typy wirusa nie ma szczepionek, mimo że trwają intensywne prace nad szczepionką dla typu C. Szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu B daje krzyżową ochronę na typ D.
Czy wirus WZW może przetrwać poza organizmem człowieka? Tak. Nawet do 50 lat w formie zamrożonej i nie jest do tego konieczna obecność w krwi. Wirusy WZW są mało podatne na promieniowanie ultrafioletowe (szczególnie typ B ).
Czy wizyta u dentysty niesie ryzyko zakażenia? W obecnych czasach w krajach rozwiniętych, gdzie w opiece zdrowotnej przestrzega się podstawowych zasad higieny i sterylizacji nie ma takiej możliwości, gdyż każde medyczne narzędzie wielokrotnego użytku MUSI być poddanie sterylizacji wieloetapowej po każdym użyciu.
Czy robienie tatuażu w renomowanym salonie niesie ryzyko zakażenia? Ryzyko zakażenia w salonach, które poddają swoje narzędzia sterylizacji wieloetapowej, przestrzegają zasad higieny a pracownicy są w temacie zakażeń przeszkoleni i posiadają odpowiednią wiedzę, jest bliskie zeru. Nie można jednak wykluczyć, że taka sytuacja nie zdarzy się. Prawdopodobieństwo jest jednak prawie zerowe.
Czy WZW dotyczy tylko dorosłych? Nie. Na WZW zapadają również dzieci. W zależności od typu wirusa zakażenia i zachorowania u dzieci dają różne objawy i przebieg choroby bywa różny niż u dorosłych. Dzieci częściej zapadają na zakażenia wywołane wirusami typu A (spożywanie owoców i warzyw wprost z drzewa lub wyrwane z ziemi i nie umyte. Dzieci również zdecydowanie lepiej znoszą zakażenie wirusami typu B – być może wynika to z większych możliwości regeneracji hepatocytów.
Czy osoby chore na WZW lub będące nosicielami wirusa mogą mieć dzieci? Tak, należy jednak pamiętać o tym, że wirus typu B i C przenoszone są z matki na dziecko w większości przypadków.
Czy istnieje jakieś powiązanie między zakażeniem WZW B/C a innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych? Tak. Rzecz szczególnie istotna w zakażeniach WZW B i/lub C to fakt, że w ponad połowie przypadków zakażenia wirusem HIV dochodzi także do zakażenia wirusem HBV lub HCV. Wynika to z faktu, że oba wirusy obecne są we krwi. Dlatego za każdym razem gdy dojdzie do zakażenia HIV osoba badana jest automatycznie w kierunku zakażenia HBV i HCV. Ponadto badania w kierunku zakażenia HBV/HCV prowadzone rutynowo w przypadku wykrycia jakiegokolwiek innego zakażenia STD, szczególnie w przypadku stwierdzenia kiły, rzeżączki czy chlamydii.
Infografiki: Żółty Tydzień
Autor jest specjalistą zdrowia publicznego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki STD oraz zachowań seksualnych. Zawodowo pracuje w swoim pierwotnym zawodzie, jako pielęgniarz. W prywatnym zakresie prowadzi badania i obserwacje seksuologiczne i zdrowotne. Ma słabość do brodatych facetów w okularach, skórzaków oraz garniturowców. Lubi sernik i kawę.
Zaburzenia wzwodu - to temat niewątpliwie krępujący a przede wszystkim trochę lekceważony. Zaburzenia wzwodu to stała niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu w stopniu pozwalającym na odbycie...
Zgodnie z informacjami potwierdzonymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Państwowy Zakład Higieny (PZH), obecnie w Europie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A zwane...
Zgodnie z informacjami potwierdzonymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Państwowy Zakład Higieny (PZH), obecnie w Europie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A zwane...
Impuls do napisania tego tekstu o PrEP przyszedł po obradach grona sędziowskiego niedawno zakończonych Wyborów Mister Leather Poland 2016.
Pewien zagraniczny juror zadał pytanie jednemu z kandydatów...
Tym tekstem rozpoczynamy publikację trzyczęściowego materiału edukacyjnego napisanego dla nas przez Czarka Stawckiego - specjalisty zdrowia publicznego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki STD oraz zachowań seksualnych....
W części pierwszej autor omówił zagadnienie HIV, pisał o objawach zakażenia i zachowaniu po zakażeniu oraz przedstawił stan wiedzy na temat badań w kierunku HIV. Ta część jest o preparatach i lekach, o których...
W trzeciej i ostatniej części swojej pracy Autor jak na dłoni podaje nam gotowe odpowiedzi na proste i jakże często zadawane pytania. Można tę część potraktować jak swoiste internetowo-instrukcyjne FAQ (Frequent Asked...
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wirus HIV to temat poruszany przez nas, aż do znudzenia. Jesteśmy jednak zdania, że warto i należy mówić o nim dopóty, dopóki skala problemu nie przestanie się powiększać...