Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
[Sebastian] - W listopadzie, a dokładnie na przełomie 17-21 listopada, w Tromsø (350 km za kołem podbiegunowym), odbywa się Arctic Pride. W ramach święta Per Helge Nylund – Mr Leather Norway 2019 i 2020 organizuje Arctic Pilots. To świetne wydarzenie, które ma na celu pokazać jacy fantastyczni są faceci i kobiety w skórach i że są częścią wspaniałej rodziny LGBTQ+.
[Sebastian] - Zdecydowanie, tak. Z tego co dobrze pamiętam w tym roku podczas Arctic Pilots udział wzięło około 34 osoby z 14 krajów. Byli tam mi.n:
Było tylu fantastycznych i otwartych ludzi podczas Arctic Pilots, że nie jestem ich w stanie wszystkich wymienić. Dodam, że wśród nas był również przedstawicieli z Kanady, tak że do Tromsø można powiedzieć zleciał "cały" świat.
[Sebastian] - Arctic Pilots to niesamowite wydarzenie, które odbyło się między 17 a 21 listopada. Nasz gospodarz w tym czasie zaplanował szereg różnych imprez i atrakcji, by pokazać nam swoje rodzinne miasto i jego urok.
W czwartek, prócz zwiedzania miasta, było również zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu w Tromsø podczas którego nie tylko swobodnie zwiedzaliśmy wystawy, ale odbył się również krótki wykład o Tomie of Finland. Atrakcją wieczór prócz przepięknej zorzy polarnej był występ Drag Queen.
(Bastard Bar i od lewej do prawej są na nim: Stefan Modschiedler (Mr Leather Bavarian 2019), Polish Mister Leather 2019 - Sebastian, George Luschgy, Karin Bleie (Ms Fetish Eagle 2021 i Ms Leather Netherlands 2020), Holger Langer, Patrick Li, Martin Mayr (Mr Leather Austria 2019-2020 i Mr Fetish Austria 2019-2020)
W piątek spotkaliśmy się wszyscy w Ratuszu Miejskim Tromsø i wysłuchaliśmy jakie plany na kolejny rok mają władze miasta względem społeczności LGBTQ+. Następnie po krótkiej przerwie udaliśmy się do Wilderness Centre gdzie mogliśmy poobcować z psami husky. Wieczorem zaś udaliśmy się Katedry w Tromsø, by wziąć udział w PRIDE Rainbow Service, nabożeństwie pełnym miłości, którego wielką częścią są sami wierni. Z ambony przemawiali lokalni działacze na rzecz społeczności LGBTQ+, zaś lokalna prasa przeprowadzała później z niektórymi z nas wywiady. Dodam tylko, że podczas nabożeństwa para naszych znajomych, George i Holger, odnowili swoje śluby. To było piękne wydarzenie.
Sobota to już dzień samej parady i przygotowań do niej. Arctic Pride rozpoczęła się o godz. 13, jednak my zebraliśmy się wcześniej, by móc się dobrze do niej przygotować. Każdy z nas jadąc do Tromsø zabrał ze sobą flagę swojego kraju. Tak samo i ja to zrobiłem, by podczas parady móc dumnie ją prezentować.
Sobotni wieczór to kolei czas spędzony w naszym gronie podczas Formal Leather Dinner.
Ostatniego dnia naszego pobytu Per Helge zabrał nas na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać w pełni panoramę Tromsø.
Dobrze, że pytasz o Ambjörn Söderberg. Ambjörn jest obecnym Mr Leather Norway, ten przesympatyczny facet z energią, a jego uśmiechach potrafi natychmiastowo poprawić nastrój. Nadal jestem pod wrażeniem jego otwartości. Podczas zwiedzania muzeum zabawiał nas swoimi aranżacjami muzycznymi. To naprawdę fantastyczny facet i skórzak. Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
(Prasa lokalna w Tromsø o paradzie)[Sebastian] - Północ się bawi i to bardzo dobrze się bawi. Nie jestem w stanie wybrać jednego konkretnego wydarzenia, ponieważ całe wydarzenie Arctic Pilots było niesamowite. Ta otwartość i akceptacja, a co za tym idzie – swoboda, nie tylko wśród uczestników, ale także od mieszkańców. Będąc w Tromsø poczułem to co podczas Amsterdam Boat Pride z 2019 r., energię miłości i radości ze świętowania bycia sobą i świętowania bycia częścią społeczności, która nie widzi w nas ideologii, a jedynie drugiego człowieka. To mi się podobało najbardziej i to zapamiętam.
[Sebastian] - Na szczęście podczas naszego pobytu nie było jeszcze tak zimno, jak by się mogło wydawać. Jednak z ciut niższymi temperaturami dobrze sobie radziły kalesony i ciągle bycie w ruchu.
[Sebastian] - Fantastycznie, z pozytywną energią, otwartymi ramionami i uśmiechem od ucha do ucha. To są bardzo naprawdę życzliwi ludzie, a żeby było jeszcze ciekawie to w Tromsø mieszka dość duża grupa Polaków. W naszym hotelu pani recepcjonista była z Polski i sama nam mówiła co warto zobaczyć w mieście i kiedy.
(Ratusz Miejski w Tromsø. Od lewej do prawej: Einar Hyndøy, George Luschgy, Sean Redmond, Holger Langer, Philip Green, Mathias Jäger, Sean Cathal O'Maolmhana, Claus Hofmann, Maximilian Hofmann, Jostein Eidskrem, Pera Helge Nylunda, Karin Bleie, Martin Mayr, Patrick Li, Mihail Ivanov, Stefan Modschiedler, Efrem Ab Wiraneurin),
[Sebastian] - Zakazy i obostrzenia jakie przez ten czas panowały każdemu dały w kość. Na szczęście żyjemy w dobie Internetu i telefonii komórkowej oraz wideo-rozmów. Trzeba było na te kilkanaście miesięcy zastosować właśnie te zamienniki, by móc w bezpieczny sposób komunikować w większym gronie.
Pamiętam, że była zorganizowana skórzana wideo-pogadanka, Tomek Molis ogarnął temat od strony technicznej i w ten oto sposób mogłem chociaż na chwilę mogłem zobaczyć moich skórzanych braci i z nimi porozmawiać. Kiedy można było spotykać się już swobodniej na zewnątrz, nasza skórzana społeczność z PLUG szybko postanowiła zorganizować grill na jednej z warszawskich plaż, by móc cieszyć się swoim towarzystwem. Tomasz Molis tutaj wszystkiego dopilnował od początku do końca, za co należą mu się ogromne podziękowania.
Robię co mogę by pozostawać w kontakcie z każdym kto tego chce i potrzebuje, staram się poświęcić chociaż kilka minut na rozmowę, czy przez telefon, czy np. przez wideo-połączenie.
[Sebastian] - NIE !!! A tak poważnie, to z wielką ochotę przekażę mojemu następcy "insygnia władzy" i podzielę się swoim doświadczeniem. Wszak bycie Misterem przez trzy lata to już kawałek czasu, więc coś tam swoje wiem i chętnie o tym powiem mojemu "sash son".
------------------------------------------------------
Rozmawiał: Robert Strzelecki
Foto: z Archiwum Polish Mister Leather 2019
Zdjęcie banner: Fundacja Równość.org.pl
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82o_podbiegunowe