40 lat minęło ...

Właśnie skończyłeś 40 lat! Brawo, Mistrzu!
Skoro już przeżyłeś 40 lat na tym padole, to warto sobie uświadomić kilka podstawowych rzeczy:
- Prawdopodobnie masz za sobą więcej niż połowę życia. Świadczą o tym dane Banku Światowego (rys. poniżej).
- Prawdopodobnie uchroniłeś się przed atakiem serca, udarem mózgu i innymi chorobami, które mają wyniszczający wpływ na organizm.
- Możliwe, że nie masz nadwagi oraz że starasz się jeść zdrowo. Starasz się, to dobre sformułowanie, bo czy na pewno tak jest?
- Możliwe także, że nie cierpisz na żadną chorobę przewlekłą, ale pamiętać należy, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia zawartych w raporcie Noncommunicable diseases country profiles 2018 - w 2016 roku choroby przewlekłe przyczyniły się do 71% wszystkich zgonów.
- Wiedziesz w miarę aktywne życie choć bez przesady. Tak przeciętnie tylko 61% Polaków zadeklarowała, ze uprawiało sport w ciągu roku <<< raport z 2018 r. >>>. Zatem czy jesteś w tej grupie?
- Przypuśćmy również, że nie jesteś palaczem i nie nadużywasz innych używek. Przypuśćmy, ale wiemy, jak jest, prawda?
Zatem jako 40-latem niczym ten inż. Karwowski z Czterdziestolatka z jednej strony czujesz drugą młodość i chciałbyś wciąż szaleć ale z drugiej - nie wszystko już możesz i wzrok nie ten.
Jedno jest pewne: zbadaj się!
Jest kilka sposobów, by o swoim zdrowiu dowiedzieć się więcej:
- Zrobić sobie przegląd automatyki organizmu w jednej z klinik prywatnych (tu koszty mogą whać się od 2500 do 5000 zł w zależności od rodzaju i liczby badań) ale z pewnością takie badanie da kliniczny obraz Twojego organizmu.
- Wykonać szereg badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza rodzinnego (lub innego) i innych diagnostycznych (EEG, EKG, tomografię, itp.). Wyniki powiedzą wiele.
Jakie badania wykonać?
- morfologię, by określić, czy nie występuje nadkrwistość lub niedokrwistość (cierpi na nią 2 proc. mężczyzn),
- odczyn Biernackiego - w kierunku stanów zapalnych,
- profil lipidowy, by określić poziom cholesterolu. Prawie 80 proc. mężczyzn ma podwyższony ten poziom, a ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia wzrasta o 9 proc. na każde 10 mg/dl cholesterolu,
- poziom kwasu moczowego - jego nadmiar odkłada się w surowicy krwi z powodu wrodzonych predyspozycji, ale sprzyja mu jedzenie dużych ilości mięsa,
- poziom magnezu - bada się go, gdyż jego niedobór jest powszechny, a objawia się dolegliwościami kardiologicznymi, ogólnym rozbiciem, ostrym bólem głowy, ciągłym zmęczeniem,
- antygen gruczołu krokowego (PSA) - należy przeprowadzić takie badanie, nawet jeśli nie odczuwa najmniejszych dolegliwości. Oprócz badania laboratoryjnego konieczna jest wizyta u urologa, by zbadał gruczoł krokowy per rectum (przez odbyt),
- poziom gruczoły tyreotropowego (TSH), czyli zbadać tarczycę,
- badanie moczu i kału,
- badanie wzroku.
Aż tyle i tylko tyle. Do tego dorzucić by można próbę wysiłkową, TRG klatki piersiowej, USG trzustki.
Na koniec musimy też napisać, że warto - jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś - zbadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby (WZW), HPV, HCV i HIV.
Zatem, szanowny Czterdziestolatku, oto słowa piosenki z filmu z dedykacją dla Ciebie:
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień,
już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz.
Czterdzieści lat minęło, odeszło w cień,
i nigdy już nie wróci, rób, co chcesz.
A świat w krąg ci roztacza uroki swe i prosi, żeby brać.
Na karuzeli życia pokręcisz się,
byleby tylko nie za wcześnie spaść.
I chociaż czas pogania, śmiej się z tego drania,
ciebie na wiele jeszcze stać.
Źródła: