Kto ma lub chce mieć podwieszany sling w domu? Każdemu, kto nabył sling do podwieszania na haki pod sufitem stanowczo odradzamy nieprzemyślne działanie polegające na wierceniu dziur gdzie popadnie i próbowanie czy sling dobrze wisi. Z sufitu wyjdzie ser szwajcarski, ze slingu huśtawka a z fistowania dupa, za przeproszeniem. Zapłodnieni treścią jednego z e-maili, które ostatnio otrzymaliśmy chcemy wziąć byka za rogi i opisać, co należy zrobić, by mieć pewność, że sling zawiśnie poprawnie, że rozstaw będzie optymalny i że wszystko będzie pasować do Waszego mieszkania.
JAK ZAWIESIĆ SLING?
Zastrzeżenie: poniższe informacje mają jedynie charakter doradczy. Poprawne zawieszenie slingu zależne jest od wielu czynników, w tym: rodzaju slingu, wysokości i jakości stropu, budowy stropu oraz własnych preferencji. Typowy układ zawieszania slingu składa się z trzech części. Oto one:
- Punkty mocujące - to łączniki przymocowywane do konstrukcji w miejscu gdzie zawieszony jest sling. Zwykle dotyczy to stropu/dachu, ale także ścian lub ram. Materiał, do którego przymocowuje się powyższe łączniki musi być w stanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo slingu uwzględniając jego obciążenie. Rodzaj łączników należy dobrać stosownie do materiału oraz zapewnić odpowiednią ich wielkości. Kwestie te należy omówić ze sprzedawcą – sprzedawca wymagać będzie informacji o zamiarze podwieszenia czegoś pod stropem co waży np. 250 kg. Betonowe dachy oraz ściany: należy wykorzystać kołki rozporowe M8 (jako minimum) lub M10 (zalecane) z oczkiem (a nie z hakiem). Należy dowiedzieć się u sprzedawcy jaka będzie wymagana wielkość wiertła. Wiercenie w betonowym dachu nie jest zadaniem łatwym – należy wykorzystać taką wiertarkę oraz wiertło, które są przeznaczone do tego materiału. Uwaga, istnieje ryzyko natknięcia się na pręt zbrojeniowy w stropach betonowych, w takim wypadku należy wybrać inne miejsce drążenia. Na rynku dostępne są urządzenia pomagające zlokalizować te miejsca przed rozpoczęciem wiercenia; można zakupić je w rozsądnej cenie. Drewniane dachy/belki: jeśli istnieje taka możliwość, należy zainstalować sling równolegle do belek. Ciężar oraz ruch posuwisto-zwrotny slingu wywrze siłę naciągu oraz/lub skrętu na belce, na co większy wpływ ma długość drewna, aniżeli szerokość. Jeśli belki są odsłonięte, warto zastosować śrubę oczkową przymocowywaną przez środek belki. Należy umieścić podkładki między nakrętką oraz belką. Jeśli belki znajdują się nad otynkowanym stropem, można spróbować wykorzystać duże oczko wkrętowe pod spodem belki. Należy upewnić się, że umieszczono je w środku belki oraz że sling został zamocowany równolegle do belek.
- Łańcuchy - to najlepsza metoda zawieszania slingu. Poza ich siłą (pod warunkiem, że są odpowiedniej wielkości), korzystają z łączników, które umożliwiają łatwą, lecz bezpieczną regulację – lub całkowity demontaż w razie wizyty najbliższych. Minimalna grubość to 5 mm, należy także upewnić się, że łańcuch jest ocynkowany. Warto także zastosować przezroczyste plastikowe osłony nad łańcuchami – dzięki czemu czyszczenie stanie się łatwe, a ryzyko przekazania chorób przenoszonych drogą płciową (STD) będzie zmniejszone. Oprócz łańcuchów można wykorzystać pasy parciane i taśmy do mocowania.
- Złącza - haczyki zatrzaskowe lub karabińczyki są wciąż najlepszym środkiem łączącym łańcuchy z punktami mocowania oraz slingiem. Łatwo można je zatrzasnąć, nie są w stanie się „wypiąć” i względnie łatwo jest je regulować (jedynie tłuste ręce mogą utrudnić proces). Minimalna dopuszczalna wielkość to 8 mm i powinny być ocynkowane lub chromowane.
MIEJSCOWIENIE PUNKTÓW MOCOWANIA
Poprawne umiejscowienie punktów mocowania zagwarantuje:
- stabilność slingu,
- przesuwanie się slingu w sposób kontrolowany,
- odpowiednie położenie łańcuchów,
- wygodne dostosowanie pasków na łydki.
Podstawowa zasada - dla każdego centymetra w pionie między slingiem oraz stropem należy przesunąć punkty mocowania o ¼ do ½ liczby centymetrów na zewnątrz od każdego rogu slingu. Jak to zrobić? Należy zdobyć poniższe pomiary:
- A - wysokość podstawy slingu, czyli odległość od końca slingu (lub inaczej końca slingu bliższego stojącemu przed nim - bok oznaczony literką C) do wysokości biodra stojącej przy nim osoby
- B - długość slingu (od końca bliższego stojącemu przed nim)
- C - szerokość slingu (przy podstawie) – należy wziąć pod uwagę „korpus” slingu, tj. nie uwzględniając luźnych pasków
- D - wysokość stropu lub punktu mocującego
Na przykład mamy sling o wymiarach szer. 98 cm, dł. 42 cm i chcemy go powiesić w po pomieszczeniu gdzie wysokość stropu wynosi 270 cm a wysokość do biodra wynosi 90 cm to mamy następujące dane:
A = 90 cm, B = 98 cm, C = 42 cm, D = 270 cm
Zatem:
- różnica między podstawą oraz stropem = D – A = 180 cm
- punkty mocujące przesuną się o 45 do 90 cm na wszystkie strony
- punkty mocujące należy umiejscowić w prostokącie o wymiarach granicznych: 188 cm x 132 cm (szerokość slingu + różnica między podstawą oraz stropem) oraz 278 cm x 222 cm (długość slingu + różnica między podstawą oraz stropem).
Kwesta długości łańcuchów: praktyczne jest określenie długości wymaganego łańcucha, które polega na pomnożeniu różnicy między podstawą oraz stropem przez współczynnik 1,5, czyli:
(270 cm – 90 cm) x 1,5 = 270 cm
W przykładzie przedstawionym powyżej potrzebujemy 4 długości łańcucha 2,7 m każdy. Daje nam to zapas łańcucha na potrzeby regulacji. Można pozostawić go w formie wiszącej lub owinąć przez półkole slingu oraz zacisnąć koniec na łańcuchu. W tym celu należy poprosić sprzedawcę o odpowiednie skrócenie łańcucha.
Miłego bujania się na slingu lub korzystania z innych uciech, które on zapewnia!