Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Przez lata wiele pisało i mówiło się, że najbardziej trendy są rękawiczki wzorowane na policyjnych – Damascus UltraThin Gloves (modele D-301 i D-302). Obecnie nie są już produkowane, zostały zastąpione innymi modelami, ale też – wraz z coraz silniejszą komercjalizacją fetyszy – coraz bardziej widoczne są odstępstwa, od przyjętego lata temu wzorca.
- Rękawiczek nie znała ani biblijna Ewa, ani greccy bogowie z Olimpu. - pisze Beata Maciejewska w Wyborczej. - Paryski poeta Jean Godard, autor wiersza "Le Gant" (czyli "Rękawiczka") napisanego w 1588 r., przypisał ich wynalezienie rzymskiej bogini miłości Wenerze (Wenus). Wedle Godarda, zadurzywszy się w Amorze, kazała sporządzić rękawiczki, by ukochany nie pokaleczył sobie dłoni o kolce. Kilka wieków później w grobowcu Tutanchamona, faraona rządzącego Egiptem w XIV w. p.n.e., archeolodzy odkryli piękne rękawiczki płócienne ze sznurowanym ściągaczem, zdobione atłasowym haftem i będące prawdopodobnie elementem wyposażenia łucznika. Rękawiczki miały również ułatwiać życie starożytnym żarłokom, siadającym w nich do uczty po to, żeby nie poparzyć sobie dłoni przy chwytaniu np. gorącego udka. Czasami pomagały wreszcie w rozstrzyganiu sporów. Grecki filozof Diogenes (ok. 413-323 p.n.e.) włożył skórzane rękawice bokserskie, żeby obić zaczepiającego go cyrulika - zagroził, że wymierzy mu 3 tys. ciosów. Rękawice z długich pasów skóry i wypychane wełną były elastyczne, ale jednocześnie twarde, chroniły nie tylko dłoń i nadgarstek, lecz również przedramię. Dzięki nim Diogenes mógł nauczyć cyrulika grzeczności, nie narażając się na kontuzję.
Bohater sparafrazowanej przez Adama Mickiewicza ballady Friedricha Schillera, rzucił damie rękawiczkę w twarz. Wieszcz twierdzi, że zasłużyła, bo poddała kochanka okrutnej próbie, każąc mu wyciągnąć swoją własność z klatki pełnej lwów, tygrysów i lampartów. Z tekstu łatwo wywieść można, jak wielka była to zniewaga. Od czasów Schillera, czy Mickiewicza, świat bardzo się zmienił. W fetyszowym świecie skórzanymi rękawiczkami się rzecz jasna nie klepie po gębie, choć mimo wszystko są oznaką wyższości, klasy i skórzanej dumy. Świetnie nadają się do podduszania, znakomicie komponuje się z nimi cygaro, a i do badania wielkości cudzego kutasa, czy głębokości gardła - nadają się całkiem nieźle.
- Moim zdaniem facet może wyglądać naprawdę super mając na sobie wyłącznie rękawiczki i nic więcej. - pisał na swojej stronie - www.glovdcopsf.com - jeden ze skórzaków. - I jeszcze dygresja. Rękawiczki mają ogromny współczynnik zastraszania. Czy nie jara Cie myśl o dłoni w rękawiczce zasłaniającej Twoje usta i równocześnie, czy to nie przeraża? Rękawiczki nadają Twojemu wyglądowi tej kończącej nuty. A to dodatkowo przyciąga (podnieca) innych fanów skóry.
Kiedy miałem około 25 lat byłem w DC Ealge w czwartkową noc. Nie było tłumu ale był pewien fajny facet czapsy, rękawiczki, palił cygaro. Ja byłem w czapsach a rękawiczki miałem w tylnej kieszonce. Założyłem je, zapaliłem cygaro i szybko zwróciłem jego uwagę na siebie. Podszedł do mnie i powiedział To jest fajne, facet który pali cygaro z rękawiczkami na dłoniach. To była z pewnością jedna z tych nocy co zostaje na długo w pamięci. Byłem raczej w masochistycznym nastroju a facet czuł Bluesa całkiem dobrze. Pozwoliłem mu się zerżnąć i do dziś był jedynym facetem, który doznał tej satysfakcji. Więc może ta historyjka przekona Cię o sile rękawiczek?
- Rękawiczki męskie straciły na piękności już w XIX w., aczkolwiek nadal uznawano je za niezbędny dodatek do stroju. - podaje Wyborcza. - Zgodnie z podręcznikami savoir-vivre'u z końca belle époque do teatru i na wieczorki obowiązywały rękawiczki perłowoszare, a na bal - białe, których tancerz nie powinien zdejmować. Nawet takim skromnym dodatkiem do stroju można było zadawać szyku.
Choć uważa się, że do powitalnego uściśnięcia ręki powinno się rękawiczki zdejmować, odnosząc temat ponownie do fetyszu - znani są skórzacy, którzy bez założonych rękawiczek, ręki drugiemu nie uścisną. Choć może się to wydawać brakiem elementarnej kultury, nie ma się o co obrażać, bo takie właśnie są zasady wywodzące się ze starej szkoły skórzanej dumy. Pierwotne założenia oczywiście mocno ewoluowały przez lata i (przy znacznym rozdrobnieniu społeczności) dzisiaj nie ma już większego znaczenia, kto i jak się z kim wita.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, naprawdę. Rzec można by, że najbardziej klasyczne, w policyjnym kroju – do nadgarstka – będą dobrze wyglądać na każdej dłoni. Wersje sportowe i z obciętymi palcami (również zapinane na rzepy) przydadzą się osobom, które noszą się raczej w sportowy sposób, a rękawiczki z mankietami będą idealne dla posiadaczy pełnych uniformów uszytych z grubej, sztywnej skóry. Warto wspomnieć przy tym, że motocykliści mają swoje, dedykowane modele rękawic. Ich wygląd, rozmiar, kolorystyka są wyłączone z fetyszowego kanonu (choć oczywiście wcale nierzadko zdarza się spotkać chłopaków, którzy lubią ruchać się w pełnych, motocyklowych gear'ach).
Najlepszym z kolorów jest klasyczny czarny, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrać go do innych części skórzanego outfit’u. Jeśli mamy np. biały krawat, pasy, czy białe elementy skórzanej koszuli, można zaryzykować białe rękawiczki. Podobna zasada obowiązuje przy innych kolorach, jest to jednak wyłącznie rzecz gustu. Ponieważ od jakiegoś czasu zaobserwować można wypieranie klasycznych „jednofetyszy” przez multi-fetysz (miks dwóch, lub kilku fetyszy w jeden - np. skórzane spodnie, lateksowa koszulka i sportowe buty), nie powinny dziwić nikogo nawet lateksowe rękawiczki o długości za łokieć, noszone do skórzanego podkoszulka. W żadnym razie (co oczywiste, ale napiszemy to wyraźnie) nieakceptowalne są rękawiczki zimowe, wełniane, czy gospodarskie.
Pobranie miary do dobrania odpowiedniego rozmiaru rękawiczek skórzanych nie jest specjalnie skomplikowane. Rozmiary rękawiczek są różne w zależności od producenta. Najczęściej są to rozmiary XS-XL, ale czasem zdarzają się rozmiary podane w calach np. 8,5.
Do zdjęcia miary wystarczy centymetr krawiecki, sznurek lub nitka, które powinny dość mocno opinać dłoń. Wystarczy zmierzyć obwód dłoni (bez kciuka) i zdjętą miarę odnaleźć w tabeli rozmiarów producenta. Skórzane rękawiczki czyści się tak samo, jak i inne części skórzanego ubioru. Nie zaleca się prania, moczenia (skóra może stracić elastyczność i stać się krucha).
fot. tumblr.com tabela: MotoZbrojownia