Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
W Polsce każdego roku kiłą (syfilisem) zaraża się aż 10 tysięcy osób, a liczba infekcji stale wzrasta! Liczba zakażeń bakterią kiły w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 550%. Infekcja kiły może pozostawać przez wiele lat w fazie utajonej, nie dając żadnych objawów – często prowadząc do wielu groźnych chorób i powikłań. Czy w Twoim życiu doszło do ryzykowanych zachowań seksualnych?
- Kiła bez wątpienia potrafi zaprezentować najszerszy wachlarz objawów spośród wszystkich chorób wenerycznych. - pisz lek. Maria Królikowska w portalu Polki.pl. - Dlatego też jest nie lada wyzwaniem i zagadką dla klinicysty. A przeoczona skutkuje między innymi nieodwracalnymi zaburzeniami neurologicznymi. Kiła jest chorobą bakteryjną. Patogenem odpowiedzialnym za jej kliniczne następstwa jest Treponema pallidum - krętek blady.
Dominującą drogą zakażenia są stosunki płciowe pochwowe, analne i oralne. Jednak należy pamiętać, że możliwa jest także transmisja tej choroby poprzez kontakt uszkodzonej skóry w trakcie kontaktów intymnych z osobą zakażoną krętkiem bladym. W przypadku zmian zlokalizowanych w gardle, do przeniesienia choroby może dojść poprzez pocałunek. Po zakażeniu ma miejsce ogólnoustrojowy rozsiew bakterii drogą naczyń chłonnych i krwionośnych. Już po pierwszej dobie od zakażenia krętki blade zajmują węzły chłonne i tam następuje ich szybkie namnażanie. Drugim miejscem ich natychmiastowego rozwoju są tkanki w okolicy wrót zakażenia.
Należy zaznaczyć przy tym, że kiła dotyczyć może każdego narządu. Tym samym może naśladować wiele innych schorzeń i opóźniać postawienie prawidłowego rozpoznania. Dlatego też warto znać cechujące się pewną prawidłowością obrazy chorobowe wywołane przez krętki. - W kile pierwszego okresu u mężczyzn najczęściej zajęte są żołądź i/lub napletek, chociaż zajęcie trzonu prącia, moszny i łona nie należy do rzadkości. - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska. - Również zmiany chorobowe nie są bolesne, a powiększenie węzłów chłonnych może zostać przeoczone. Dalszy przebieg zakażenia jest podobny do kiły występującej u kobiet. Kiła I okresu dzieli się na dwa podokresy – kiły surowiczoujemnej i kiły surowiczododatniej. Każda z nich trwa około 3 tygodnie. Po krótkim okresie bezobjawowym lub jeszcze w czasie trwania objawu pierwotnego pojawiają się zmiany kiły okresu II w postaci rozległej osutki (nieswędzące wysypki kiłowe) w skórze i błonach śluzowych. Osutki mogą nawracać się w czasie dwóch, a nawet czterech lat po zakażeniu, ale najczęściej pojawiają się w pierwszym roku od jego trwania. W przebiegu kiły II okresu dochodzi również do uogólnionego powiększenia obwodowych węzłów chłonnych, zmian w płynie mózgowo – rdzeniowych i czasami uszkodzenia wątroby, nerek czy oczu. U pewnej części chorych kiła ma przebieg całkowicie bezobjawowy, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Objawy kiły nie są jednoznaczne, dlatego też w celu rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie badań.
- Badanie przesiewowe krwi na odczyn Wassermana (WR) było dawniej obowiązkowe. - informuje Poradnik Zdrowie. - Dziś testy wykonuje się tylko na życzenie pacjenta i obowiązkowo kobietom w ciąży. Dlatego trzeba zachować czujność. W razie pojawienia się niepokojących zmian, głównie w okolicy narządów płciowych, należy zgłosić się do dermatologa. Z reguły lekarz rozpozna chorobę już na podstawie charakterystycznych owrzodzeń czy zmian wtórnych. Potwierdzeniem wstępnej diagnozy jest znalezienie krętków w wymazie, który pobiera się ze zmiany pierwotnej lub wtórnej i (lub) dodatni wynik badania krwi pobranej z żyły. Testem serologicznym przesiewowym jest VDRL (nieswoisty). Jeśli da wynik pozytywny lub wątpliwy, trzeba go potwierdzić testem wykrywającym antygeny krętka – FTA, FTA-ABS, TPHA (swoiste). W poradniach skórno-wenerologicznych taki test robi się anonimowo i bezpłatnie. W przypadku rozpoznania kiły lekarz pyta o kontakty seksualne – do wskazanych osób wysyłane są powiadomienia. Obowiązkiem chorego jest też poinformowanie partnerów o konieczności zgłoszenia się do lekarza – tylko w ten sposób można zapobiec szerzeniu zakażenia.
Jeśli wizyty u lekarza nie są dla Ciebie komfortowe, test na kiłę (z 97% wykrywalnością) możesz kupić w aptece. Jeśli wynik będzie pozytywny, koniecznie zgłoś się na profesjonalne badania, żeby potwierdzić lub wykluczyć wynik i w razie potrzeby wdrożyć leczenie. Pamiętaj, że tak jak w innych chorobach, czas działa na Twoją niekorzyść.
Kiłę leczy się penicyliną – kuracja trwa najczęściej 20–30 dni. Osobom uczulonym na penicylinę podaje się inny antybiotyk. W czasie leczenia należy unikać kontaktów seksualnych, żeby nie zarazić partnera. Antybiotykoterapia likwiduje zakaźność choroby i chroni przed dalszymi uszkodzeniami narządów. Wcześnie rozpoznaną kiłę można całkowicie wyleczyć. Nie da się natomiast naprawić szkód, które już zostały wyrządzone.
Niekiedy, niestety, pozostają dodatnie przez wiele lat. Wtedy wzrost poziomu przeciwciał może świadczyć o ponownym albo układowym zakażeniu. Przechorowanie kiły nie uodparnia na chorobę.
- Jeszcze ważniejsze od leczenia kiły jest po prostu zapobieganie zarażenia chorobą. - mówi dr Michajłowski. - W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim ograniczyć przygodne kontakty seksualne. Jeżeli jednak zdarzają się przygody na jedną noc – zawsze zabezpieczaj się prezerwatywą, w tym również podczas seksu oralnego.
fot. tumblr.com
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest tematem otrzymanego od Czarka Staweckiego tekstu, który publikujemy z rekomendacją do zapoznania się. Pamiętajmy, że raz złapany HPV gości w organizmie do końca życia zatem nie...
W części pierwszej autor omówił zagadnienie HIV, pisał o objawach zakażenia i zachowaniu po zakażeniu oraz przedstawił stan wiedzy na temat badań w kierunku HIV. Ta część jest o preparatach i lekach, o których...
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wirus HIV to temat poruszany przez nas, aż do znudzenia. Jesteśmy jednak zdania, że warto i należy mówić o nim dopóty, dopóki skala problemu nie przestanie się powiększać...
W ostatniej, trzeciej części artykułu autorstwa Czarka Staweckiego, podajemy WZW FAQ - czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie WZW (wirusowe zapalenie wątroby)
...